Ana Sayfa / Makaleler / Altına Yatırım Yapılır Mı?

Altına Yatırım Yapılır Mı?

Altına Yatırım Yapılır Mı? Geçmişten, günümüze birçok ulus veya insanın tercih ettiği bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Altın fiyatı uluslar arası piyasalarda ons değerinde belirlenmektedir. 1 Ons yaklaşık 28.35 grama tekabül etmektedir. Ons fiyatı ise, piyasalarda Amerikan Doları olarak belirlenmektedir.

Yakın tarihe baktığımızda altın fiyatlarında ciddi bir yükselme görülmektedir. 2017 yılının temmuz ayında 1 gram altın 139 Türk Lirasından işlem görürken, 2021 yılında 525 TL seviyelerini gördü. Bu artışın en büyük etkenlerinden birisi Covid-19 hastalığının sebebiyeti olarak görebilirsiniz.

Altına Yatırım Yapılır Mı? Uzun vadede birikim yapacak birçok yatırımcının tercih ettiği önemli bir yatırım aracı olarak kabul görmektedir.

Altına Yatırım Yapılır Mı?

Borsa, mutlak başarısızlığa dayanıklı bir yatırım değildir. Zaman zaman çevresel felaketler veya ani bir hükümet krizi gibi beklenmedik bir olay borsayı etkileyerek bir piyasa çöküşüne neden olabilmektedir.

Bir piyasa çöküşü sırasında, hisse senetlerinin değeri tehlikeli bir şekilde düşebilmektedir. Bu nedenle yatırımcılar, ne zaman istikrara kavuşacağını bilmedikleri için paniğe kapılırlar. Yatırımcılar yıllarca yatırdıkları tüm parayı kaybedebilmektedir. Bu nedenle şirketler bir günde iflas edebilmektedir.

Tarih Boyunca Altın

Altın günümüzde daha çok takı ve dekorasyonda kullanılsa da; yüzyıllardır ekonomi ile ilişkilendirilmiştir. Tarih boyunca altın, standartlaştırılan bir ticaret malları yaratma yöntemi arayışında madeni para yaratmak için kullanılan ilk malzemeydi.

Altın Fiyatları Nasıl Artar

Sikkelerin değeri, altın sikkelerin yerini alacak yeni malzemeler ortaya çıkmaya başladığında bile, altın parçasının ağırlığına ve değerine dayanıyordu. 1792’de ABD hükümeti, tüm para birimlerinin altın veya gümüş ile desteklenmesi gerektiği anlamına gelen bimetalik standart denilen şeyi uygulamaya koydu.

20. yüzyılda ABD değişiklikler yapmaya başladı. Altın artık paraya değer vermenin anahtarı olarak görülmemekteydi. Bu nedenle, sonunda altın standart 1971’de tamamen kaderine terk edilerek proje sonlandırıldı.

Altın Ne İçin Kullanılmaktadır?

Altın – (n) Au sembolü ve atom numarası 79 olan bir kimyasal elementtir. 999 ince formunda, hafif kırmızımsı sarı, ağır, yoğun, yumuşak, dövülebilmektedir. Sünek ve yansıtıcı bir katıdır. Madeni para, mücevher, sanat eserleri ve mimaride kullanılan çok değerli bir değerli metal.

Biz insanlar 190.000 tondan fazla fiziksel altın veya 6.1 milyar troy onstan biraz fazla maden çıkardık. Şimdiye kadar çıkarmış olduğumuz tüm altının yüksek yüzde doksanı bugün hala bizimle. Moleküler düzeyde altın neredeyse yok edilemez ve büyük miktarlarda kaybetmek veya boşa harcamak için çok maliyetlidir.

Aşağıdaki video size günümüzün en büyük altın kullanımlarının yanı sıra fiziksel altının kökeni ve nasıl kullanıldığı hakkında kısa bir fikir veriyor.

Günümüz Ekonomisinde Altın: Değer Tablosu

Gram Altın Grafiği

Altının önemli bir özelliği de zamanla değerini kaybetmemesidir. Birçok ülke ekonomisi, hepsi olmasa bile; artık bir çoğu altına dayalı işlem yapmaktadır. Dolayısıyla merkez bankaları bile, uzun yıllar boyunca çıkarılan bir dünya altın arzının beşte birine sahiptir.

Ne zaman satmaya karar verirseniz, karşılığında makul bir miktar alacağınızı bilerek, yıllarca altın parçalarına sahip olabilirsiniz. Yıllar içinde değerini kaybetmeyen diğer yatırımlara kıyasla istikrarlı bir yatırım çeşidi olarak kabul edilmektedir.

Amerikan Doları Karşısında Altın

Altın ve ABD Doları, Dolar zayıf olduğunda altının fayda sağladığı ilginç bir ilişkiye sahiptir. Tersine, Dolar genel olarak yükseliyorsa, Altın fiyatını aşağı çekme eğilimindedir. Bu, altın alımını daha ucuz hale getirir ve bu da dünyanın her yerinden yatırımcıları daha düşük fiyattan altın satın alma fırsatını yakalamaya çeker. Böylece Altın’ın yeniden yükselmeye başladığı başka bir üs oluşur.

Altın Borsaya Karşı

Altının gerçekleştiğinde nadiren düştüğü sayısız piyasa çöküşüyle ​​kanıtlanmıştır. Değeri artma eğilimindedir ve altının değeri düştüğü birkaç durumda çok geçmeden tekrar yükselir.

Borsada Altın İşlemleri

Öte yandan, hisse senetleri bir piyasa çöküşünden sonra pek toparlanamıyor. Hisse senetlerinin iyi performans göstermesi için istikrarlı bir ekonomiye sahip olması gerekir, bu nedenle bir krizin bu varlık için korkunç sonuçları vardır. Öte yandan altın, korkunç koşullarda bağışıktır. Bu nedenle değerini zar zor kaybeder ve aslında çoğu durumda fayda sağlar.

Ya altına yatırım yaparsanız ve çöküş asla gelmezse?

Herhangi bir varlığa yatırım yapmaya karar verdiğinizde her zaman bir risk vardır. Satışa başlamak için piyasa çöküşünü bekleyen altın tutuyor olabilirsiniz ve piyasanın asla çökmediği bir yıl boyunca yaşayabilirsiniz.

Ancak uzun vadede, bu muhtemelen önemli olmayacak. Altın değerini kaybetmez, bu yüzden onu dilediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz kadar saklamaya karar verebilirsiniz. Güvenli bir varlıktır, ancak buna yatırım yapmak aynı zamanda olmak istediğiniz yatırımcının türüne de bağlıdır. Tüm yumurtalarınızı tek bir yuvada toplamamak ve yatırımlarınızı farklı varlıklar arasında çeşitlendirmek, uzun vadede çok iyi çalıştığını kanıtladı.

Hakkında forexblogu

Kontrol et

Borsada Neden Kaybedilir

Borsada Neden Kaybedilir?

Borsada Neden Kaybedilir? Her yatırımcının ana hedeflerinden biri, işlemlerin iyi bilinen “maksimum kâra” ulaşma arayışında …

1 Yorum

  1. Altına yatırım yapmak ileri yönlü bir yatırım çeşididir. Kısa vadede hiç kimse beklentiye girmemeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.