Ana Sayfa / Genel / Aylık ABD İstihdam Rapor Sonuçları Nasıl Önceden Sezilir?

Aylık ABD İstihdam Rapor Sonuçları Nasıl Önceden Sezilir?

 

Güçlü ekonomik yapısı, zengin bir faaliyet çeşitliliğine sahip olması ve ekonomik dinamiklerinin çeşitliliği nedeniyle global sahada ekonomi gözlemcilerinin mercek altına aldığı ABD’nin aylık olarak açıkladığı istihdam raporu, finans piyasalarına yön veren güçlü verilerin başında geliyor. Dünya ekonomisinin dolara bağımlı yapısı ve dış ticaret konusunda gösterdiği yaptırımcı rolü nedeniyle uzman ekonomistlerin veri değerlendirmelerinde yer verdikleri aylık ABD istihdam raporu, finans piyasalarında aktif olarak işlem yapan borsacılar için de adeta bir rehber görevi görüyor. İlgili rapor elbette yalnızca borsada bazı parite değişkenlerine neden olmakla kalmıyor. Ülkeler arasında çeşitli ticari anlaşmalardan ülke resmi parasının döviz karşısındaki değerine kadar geniş yelpazede bir etkiye sahip. Peki, global çevrede bu denli etkili olan aylık ABD istihdam raporunun verileri hangi faktörlere bağlı olarak değişmektedir?

İstihdam Raporunu Aylık Olarak Etkilemekte Olan Faktörler Nelerdir?

Tarım: Ay bazında ülkedeki ihracatı doğrudan etkileyen ve temel ekonomi dinamiklerinden biri olan tarım faktörü, aylık istihdam raporunu doğrudan etkileyen kriterlerin başında gelmektedir. Ülkedeki verimlilik, iş gücü, sıcak para akışı ve ekonomiye etkisi verileri doğrudan etkilemektedir.

Hizmet Sektörü: Özellikle işsizlik yüzdesini doğrudan etkileyen hizmet sektörü, Amerika’nın yalnızca istihdam raporunda değil, genel anlamda ekonomi üzerine geliştirdiği tüm rapor ve veri analizlerinde bir altın rehber niteliği taşıyor. Dış ülkelerin ticaretini etkileyen bu faktör, hizmet sektörünün istihdam raporuna doğrudan etki etmesine neden oluyor.

Özel Veriler: Hükümet tarafından bağımsız kuruluşlara yaptırılan araştırmaların ortaya koyduğu veriler. Özellikle alanında kendisini kanıtlamış araştırmacı eğitmenler ve üniversitelerden alınan destek, istihdam raporunun şeffaf ve doğrucu verilere dayandığının ispatı niteliğinde.

İşveren Raporları: Ekonomi ve Maliye Bakanlığı tarafından aylık olarak açıklanan işveren ve vergi geliri raporu da aylık olarak açıklanan istihdam raporunda önemli bir yer tutuyor. Gelir vergisi başta olmak üzere dolaylı yoldan alınan vergilerin dikkate alındığı raporda, işverenlerin aylık bazda ekonomiye olan katkıları, raporda önemli bir etken olarak çıkıyor karşımıza.Söz konusu veriler doğru okunduğu takdirde yapacağınız işlemleri daha sağlıklı bir zemine oturtmak çok daha kolay olacaktır.

 

Hakkında forexblogu

Kontrol et

Blockchain Teknolojisi Nedir

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain Teknolojisi Nedir? Kripto para işlemi yapmak istiyorsanız, blockchain teknolojisinin özelliklerini ve bilimsel olarak nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.