Ana Sayfa / Genel / Basit ve Bileşik Faiz nedir? Nasıl Hesaplanır Formülü

Basit ve Bileşik Faiz nedir? Nasıl Hesaplanır Formülü

 

Basit faiz; Anapara üzerinden vade sonunda hesaplanan faiz türüdür. Bir başka deyişle bankaların yatırımcılara vade sonunda anaparaya verdiği faizdir.

Bir yatırımcı elinde bulunan 600 TL parasını bankaya yatırmak istediğinde ve bankanın vereceği faiz oranı yıllık %10 olsun diyelim.  Bankanın yıl sonunda ödeyeceği toplam miktar 660 TL olacaktır. Bankanın yatırımcıya faiz olarak ödeyeceği 60 TL basit faizdir. Paranın bankada kaldığı süreye ise vade denir ve basit faiz hesaplaması bu süre üzerinden yapılır ve süreye göre değişkenlik gösterebilir.

 

Basit Faiz Hesaplaması

 

Faiz hesaplamalarında en kolay olanı basit faiz hesaplamasıdır.  Bu hesaplamayı yapabilmek için anapara miktarı, faiz oranı ve vadesi bilinmelidir. İstenilen rakamsal veriler bilindiğinde hesaplama yapmak olduk kolaydır.  Basit faiz hesaplanırken anapara,  faiz oranı ve vade çarpılarak bulunur. Anapara x % faiz oranı  x vade=? Formülüyle basit faiz tutarı hesaplanmaktadır.

600 TL parası olan bir yatırımcı parasını %10 faiz basit oranıyla bir yıl vadeli olarak bankaya yatırdığında vadesi dolduğunda Anapara x % faiz oranı x vade= ? formülüyle hesaplandığında yatırımcının 60 TL faiz getirisi olacağından anaparayla birlikte toplam parası 660TL’ye yükselmektedir.

Faiz getirisi sağlamak amacıyla bankaya yatırılan paralar vadesi dolmadan herhangi bir işlem ve harcama yapılmaz. Anaparaya ekleme yapılamayacağı gibi başka bir hesaba da aktarım yapmak söz konusu değildir. Böyle durumda faiz bozulmaktadır.

 

Bileşik Faiz Hesaplaması

 

Bileşik faiz; vadesi dolduğunda kazanılan faizin yeni faiz döneminde anaparaya eklenerek yeni dönemde faize faiz işletilmesidir.

Basit faize göre daha kazançlı olan bileşik faize mürekkep faiz de denilmektedir. İlk vade döneminden sonra kazanılan faize faiz ödenen bileşik faizde her dönem faiz ödemesi yapıldığından kazanç miktarı da artmaktadır.

Bileşik faiz, anapara x % faiz oranı=?

Çıkan faiz rakamı +  anapara=?  Formülüyle hesaplanmaktadır.

Örneğin 8000 TL si olan bir yatırımcı parasını 2 vadeyle % 10 bileşik faizle bankaya yatırmış olsun.

İlk yıl yatırımcının kazancı 8000 x %10 = 800 TL, ikinci yıl ise kazanılan faiz geliri anaparaya eklenerek tekrar hesaplanır. 8800 x %10 =880 TL faiz getirisi olduğundan ikinci yıl yatımcının parası toplam 9680 TL parası olmaktadır.

Faize faiz işletilen bir sistem olduğundan bileşik faiz anaparayı sürekli artırmaktadır ve bu olay da yatırımcı açısından çok cazip sistemdir.

 

Hakkında forexblogu

Kontrol et

Blockchain Teknolojisi Nedir

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain Teknolojisi Nedir? Kripto para işlemi yapmak istiyorsanız, blockchain teknolojisinin özelliklerini ve bilimsel olarak nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir