Ana Sayfa / Genel / Enflasyon ve Faiz ilişkisi

Enflasyon ve Faiz ilişkisi

Enflasyon ve faiz ilişkisi, birbiriyle yakın ilişki içindedir ve ekonomide sık sık birlikte referans alınmaktadır. Enflasyon, mal ve hizmet fiyatlarının yükselme oranını ifade eder. Faiz oranı, bir borçlu tarafından bir borç verene ödenen faiz miktarı anlamına gelmektedir. Merkez bankaları tarafından belirlenmektedir, Ülke meclisleri tarafından açıklanmaktadır.

Finansal piyasaları ve ekosistemi olabildiğince basit hale getirme hedefimizi ilerletmek için; çoğu zaman karmaşık olarak yanlış anlaşıldığı için pek konuşulmayan bir konuyu ele almayı düşündük. Değeri ne olursa olsun, değil! Enflasyon ve Faiz Oranları arasındaki ilişkiyi ve neden bunların kimyasını (veya yokluğunu) önemsemeniz gerektiğini anlamaya çalışalım.

Bu 2 önemli makro değişken arasındaki ilişkiye geçmeden önce enflasyonu kısaca anlayalım.

Enflasyon ve Faiz ilişkisi

Faiz oranlarının ne olduğunu açıklığa kavuşturmak için, bir bankaya para yatırdığınızı varsayalım. Banka, diğer müşterilere kredi vermek için paranızı kullanmaktadır. Paranızın kullanılması karşılığında banka size faiz öder. Benzer şekilde, bir kredi kartıyla bir şey satın aldığınızda, satın alma işleminiz için ödenen parayı kullanmak için kredi kartı şirketinin faizini ödersiniz.

Enflasyon ve Faiz ilişkisi

Genel olarak faiz, borçlunun parayı kullanma hakkı için borç verene ödediği paradır. Faiz oranı, borçlu tarafından borç verene ödenmesi gereken toplam tutarın yüzdesidir.

Enflasyon  Nedir?

Enflasyon, zaten bildiğiniz gibi, fiyatların belirli bir süre içinde artma oranıdır. Bir sonraki doğal soru neyin fiyatlarıdır? Burada belirtilen fiyat, neredeyse tüm tüketim mal ve hizmetlerinin ortalama fiyatıdır. Buna yiyecek ve içecek, giyim ve ayakkabı, yakıt ve ışık, vb. Dahildir. Dolayısıyla hükümet, o dönemin enflasyon oranını bulmak için bugüne kıyasla tüm bu mal ve hizmetlerin bir sepetinin maliyetini bir süre önce karşılaştırır.

Dolayısıyla,% 5’lik bir yıllık enflasyon oranı, bir yıl önce bir tüketim malları sepeti 100 TL’ye mal olursa, bugün aynı sepet 105 TL’ye mal olacak. Ayrıca, artan fiyatlar, mal ve hizmetlere olan talebin mal ve hizmet arzını aştığının bir işaretidir. Bu aynı zamanda çok fazla paranın daha az sayıda malın peşinde olduğu anlamına gelir… ve bu da fiyatlarda artışa neden olur. Bu nedenle, talep arzdan yüksek olduğu için satıcılar daha yüksek fiyatlar almaya teşvik edilir ve bu da enflasyon oranlarında artışa neden olmaktadır.

Enflasyon ve Faiz Oranları

Enflasyondan da bahsettiğimiz için iyi bir örnek şu durum olabilir. Bir pazarda sunulan ürünlerin genel fiyat seviyesinin son 12 ayda% 3 arttığını varsayalım. Bir hane ilk ay boyunca tüm hane harcamaları için 1.000 dolar harcadıysa; geçen ay tam olarak aynı miktarda mal ve hizmet için 1.030 dolar bütçe ayırması gerekir. Tek tek öğelerin fiyatları farklı oranlarda artabilmektedir ve hatta bazı fiyatlar düşmüş olabilmesi mümkündür. Genel olarak şu anda ayda yaklaşık 30 $ daha fazla bütçe ayırmaları gerekmektedir. Vergilerden sonraki gelirleri bu miktar kadar artmazsa, daha az biriktirmeli, daha ucuz malları ikame etmeli veya borçlanmalıdırlar.

Para, enflasyon ve faiz oranları arasındaki ilişkiyi anlamak; nominal faiz ile reel faiz oranı arasındaki farkı kavramayı gerektirir. Nominal faiz oranı, yerel bankanız tarafından sunulan orandır. Örneğin; tasarruf hesabınız varsa, nominal faiz oranı, hesabınızdaki para miktarının zamanla ne kadar hızlı artacağını gösterir. Öte yandan reel faiz oranı, enflasyonun etkisi için nominal oranı düzelterek tasarruf hesabınızın satın alma gücünün zamanla ne kadar artacağını size göstermektedir.

Fisher Etkisi Nedir?

Fisher (Balık), reel faiz oranının parasal ölçülerden, özellikle nominal faiz oranından bağımsız olduğunu öne sürdü. Balık Etkisi şu denklemle gösterilir: r = i – π. Bu, reel faiz oranının (r) nominal faiz oranı (i) eksi enflasyon oranına (π) eşit olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla, banka hesabınız mevduatınız için size yılda% 3 faiz ödüyorsa, ancak gelecek yıldaki enflasyon fiyat seviyesini% 1 artırıyorsa, o zaman şu andan itibaren yılda% 3 daha fazla dolarınız olmasına rağmen, yalnızca% 2 daha fazlasına sahipsiniz satın alma gücü.

Fisher denkleminden, reel faiz oranı sabit tutulursa, enflasyon oranındaki bir artışa nominal faiz oranındaki eşit bir artış eşlik etmesi gerektiğini görebilirsiniz. Fisher Etkisi, tamamen parasal gelişmelerin uzun vadede ülkenin göreli fiyatları üzerinde hiçbir etkisi olmayacağının bir kanıtıdır. Kısa vadede Fisher Etkisi, enflasyon beklenmedikse nominal oranın ayarlanması için zamana ihtiyaç duyabileceğinden, zorunlu olarak geçerli değildir.

Özetle

Enflasyon ve faiz ilişkisi teorik olarak ters ilişkilidir. Yani ters yönlere giderler. Bir ekonomi durgunluk içindeyken, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları harcamaları ve yatırımı teşvik etmek için faiz oranlarını düşürür. Bu da sonunda enflasyonun yükselmesine neden olmaktadır. Ekonominin yoluna devam etmesine yardımcı olur. Öte yandan, enflasyon çok yüksek olduğunda ve ekonomi aşırı ısındığında; merkez bankaları harcamaları ve yatırımları caydırmak için faiz oranlarını yükseltir. Bu da enflasyonun düşürülmesine yardımcı olur. Dolayısıyla başka türlü aşırı ısınmış bir ekonomiyi soğutmaktadır.

Hakkında forexblogu

Kontrol et

Blockchain Teknolojisi Nedir

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain Teknolojisi Nedir? Kripto para işlemi yapmak istiyorsanız, blockchain teknolojisinin özelliklerini ve bilimsel olarak nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.