Ana Sayfa / Genel / Faiz Oranı Nasıl Hesaplanır?

Faiz Oranı Nasıl Hesaplanır?

Faiz Oranı Nasıl Hesaplanır? Yeni bir ev almak istiyorsunuz veya hoşunuza gidecek bir araba; tasarruf hesabınıza eklemek için kredi çekiyorsanız, faiz oranlarını bilmeniz gerekmektedir.

Bir varlık ödünç verildiğinde veya ödünç alındığında faiz önemlidir. Yeni bir ev satın almak için borç para alırsanız faiz ödersiniz. Ancak paranızı bankanızdan aldıktan sonra alacağınız ev veya arabayı borçlu olduğunuz süre içerisinde ipotekli olacağını bilmeniz gerekmektedir.

Faiz oranları merkez bankasının aldığı kararlar sonucunda belirlenmektedir. Özel bankalar veya Devlet bankaları belirlenin faiz oranlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Makalemizde faiz hakkında temel bilinmesi gereken hususları değerlendirdik.

Kredi ve Faiz Oranı Nasıl Hesaplanır?

Kredi, faiz tutarı geçerli faiz oranı kullanılarak yeniden hesaplanmadan önce ödenmesi gereken tüm ücretler alınarak ve bunları kredi anaparasına ekleyerek hesaplanmaktadır.

Faiz Oranı Nasıl Hesaplanır?

Bununla birlikte, Borç Verme Yasasında, tüketici kreditörlerinin teklif ettikleri herhangi bir kredi veya ipoteğin faiz oranının yanı sıra krediyi yayınlamaları gerektiği anlamına geldiğini bilmekte fayda var. Bu, tüm ücretler dahil olmak üzere gerçek anlamda birbirleriyle karşılaştırmayı kolaylaştırmalıdır.

Bir kredi veya tasarruf hesabında büyük bir faiz oranı alma; genel mali sağlığınız ve refahınız için büyük bir fark yaratabilmektedir. İpoteklere, kredilere, kredilere ve tasarruf hesaplarına bakarken seçeneklerinizi karşılaştırmanıza yardımcı olması için bu kılavuzdaki bilgileri kullanın, böylece ihtiyaçlarınız için mevcut en iyi anlaşmayı aldığınızı bilirsiniz.

Faiz Oranı Hesaplayıcı

İlgiyi hesaplamanıza yardımcı olacak bir dizi yararlı çevrimiçi araç vardır. Örneğin, tasarruf ediyorsanız, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu, faiz kazançlarınızın zaman içinde nasıl artacağını görmenizi çok daha kolay hale getiren yararlı bir bileşik faiz hesaplayıcısına sahiptir.

Bir ipotek veya başka bir kredi türü alıyorsanız, çoğu zaman sağlayıcıların ilgili maliyetleri parçalamaya yardımcı olan bir faiz oranı hesaplayıcısına sahip olduğunu görürsünüz. Dışarıda başka birçok bağımsız hesap makinesi aracı da var, bu yüzden ihtiyaçlarınıza uygun olanı araştırıp ve bulmanız için biraz zaman ayırın.

Faiz Oranı Hesaplama

Faiz oranı ile Kredi

Bir ipotek veya tüketici kredisi için bir faiz oranı; hem faiz oranı hem de kredi olarak ifade edilebilmektedir. Kredi, geri ödenecek faizi ve uygulanabilir; ücretleri içerdiğinden, kote edilen faiz oranından biraz daha yüksek olabilmektedir.

Örneğin bir ipotek söz konusu olduğunda; Kredi kapanış maliyetlerini, oluşturma ücretlerini ve gerekli herhangi bir sigortayı içerebilmektedir. Borç verenlerin krediyi göstermesi gerekmektedir. Bu nedenle tüketiciler bir kredi ürününü diğeriyle daha kolay karşılaştırmasını yaparak ve mevcut en iyi anlaşmayı elde edebilmektedir.

Faizler hakkında ne tür bilgilere sahipsiniz? Genel anlamla işleyiş şeklini sizlere aktaralım.

Faiz Oranı Nedir?

Faiz, bir varlık ödünç alındığında anaparanın üzerine verilen tutardır. Örneğin bir ipotek aldığınızda faiz ödersiniz ve bankanızda birikiminiz varsa faiz kazanabilirsiniz.

Kredilere ve tasarruflara ve ayrıca araçlar gibi diğer varlıklara faiz uygulanabilmektedir. Örneğin bir araba kiralarsanız, leasing oranı biçiminde etkin bir şekilde faiz ödüyorsunuz. Kira sözleşmesinin sonunda, müvekkile, bu durumda arabayı sağlayıcıya geri vereceksiniz.

Kredi kartları, ipotekler ve krediler üzerindeki faizin çoğu, yıllık bir rakam olarak sunulmaktadır. Bir kredi türünün veya yıllık yüzde oranıdır. Bu faiz oranı, normal tüketici kredilerinin maliyetlerinin hesaplanmasını görece basitleştirerek bileşikleşmez.

Tasarruflardan kazanılan faiz normalde kredi, yıllık yüzde getiri olarak ifade edilmektedir. Bu durumda faiz bileşikleri. İlk başta sadece ilkeye faiz kazanırsınız. Ama sonra, hesabınıza faiz ödendiğinde; hem ilke hem de halihazırda ödenmiş olan faiz için daha fazla faiz kazanmaya başlayacaksınız. Bu, kazançlarınızda daha dik bir eğriye yol açar.

Güncel Faiz Oranı Nedir?

Faiz oranları bankalar, kredi birlikleri ve diğer finans kuruluşları tarafından belirlenmektedir. İlgilendiğiniz finansal ürünün türüne ve kredi notunuza bağlıdır. Örneğin, kredi kartınızdaki faiz oranı, normal bir ipotek için teklif edeceğiniz faiz oranından veya tasarruf hesabınızın getiri oranından farklı olacaktır.

Bir örnek vermek gerekirse, Merkez bankası karar alırken % 16.01  ile% 18,75 arasında değişen 200,000 TL tutarında bir ipotek için çeşitli faiz oranları sunmaktadır. Oranlar, sabit oran veya değişken ipotek isteyip istemediğinize ve bunu geri ödemek için ne kadar süre harcamak istediğinize bağlı olarak değişir. ( Faiz oranları Mart-2021 tarihi için geçerlidir.)

Ülkemizde güncel faiz oranları merkez bankası ve hükümetin aldığı kararlara göre değişkenlik göstermektedir. Faiz oranları hakkında bilgi aktarımları yıllık belirlenen tarihlerde aylık, üç aylık  ve yıllık olarak açıklanmaktadır.

Hakkında forexblogu

Kontrol et

Blockchain Teknolojisi Nedir

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain Teknolojisi Nedir? Kripto para işlemi yapmak istiyorsanız, blockchain teknolojisinin özelliklerini ve bilimsel olarak nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.