Ana Sayfa / Genel / Finansal Planlayıcı Nedir?

Finansal Planlayıcı Nedir?

Finansal Planlayıcı Nedir? Hepimiz öyle olmadığını söylemekten hoşlansak da, para önemlidir. Toplumumuzun can damarı, sabah kalkma nedeniniz ve bizi geleceğe dair planlar yapmamıza neden olan etken.

Tamam, kulağa biraz kasvetli geliyor. Elbette aşk, aile, dostluk ve mutluluk da var. Ancak para, hoşumuza gitse de gitmese de, refahımız için çok önemlidir. Sorun şu ki, paranızı yönetmek bazen ortalama bir insan için çok karmaşık ve zordur, özellikle hayat istediğiniz gibi gitmez.

Neden bir uzman getirmiyorsunuz? Finansal planlamacılar, uzun vadeli finansal hedefler belirlemenin getirdiği tüm zor kararları sıralamanıza yardımcı olur. Size mali durumunuzu sorumlu ve ileriye dönük bir şekilde nasıl yöneteceğinizi öğretir.

Finansal Planlayıcı Nedir?

Finansal planlayıcı, işi bütçenizi yönetmenize ve finansal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan kişiselleştirilmiş bir plan oluşturmak için sizinle birlikte çalışmak olan bir tür finansal danışmandır.

Bir finansal planlamacıyı işe almak, emrinizde size hayatınızın en hayati yönlerinden birini nasıl yöneteceğiniz konusunda bilgilendirilmiş ve yardımcı tavsiyeler verebilecek bir uzman olduğu anlamına gelir.

Bir finansal planlayıcı, fazla harcama veya kötü tasarruf alışkanlıkları gibi üzerinde çalışmanız gereken alanları belirler. Olmanız gereken yere ulaşmanıza yardımcı olacak bir plan oluşturur. Emeklilik yolunda ilerlemek için ne kadar para biriktirmeniz gerektiğine dair tahminde bulunabilirler ve bu parayı ne tür hesaplara yatırmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilirler. Yatırım portföyü gibi belirli varlıkları sizin için yöneterek; kişisel durumunuza göre bu varlıklar için en iyi kararları vermenize yardımcı olabilirler.

Finansal Planlayıcı Nedir

Eminevim, fuzulev, birev  ve benzeri katılım sistemleri finansal planlayıcı çeşitleri arasına gitmektedir. Esasen, finansal planlamacılar, parayla yetişkin olmanın çoğu zaman kafa karıştıran dünyasında gezinmenize yardımcı olur.

Finansal Planlayıcıya Kimler İhtiyaç Duyar?

Mali profillerinde birkaç değişkeni ( ev sahibi olma, araba, büyük uzun vadeli hedefler) olan kişiler; profesyonel yardım almadan günlük mali durumlarını yönetmede nispeten rahat hissedeceklerdir.

Finansal durumları daha karmaşık hale gelmeye başlayanlar için, onlar için bir finansal yol haritası oluşturmak üzere bir planlayıcı tutmak mantıklı olabilir. Yeni evlenen veya çocuk sahibi olmayı planlayan kişiler, mali durumlarını eşleriyle nasıl başarılı bir şekilde harmanlayacakları veya ne tür üniversite tasarruf hesapları açmayı düşünmeleri gerektiği konusunda bir planlamacı ile konuşmak isteyebilirler. Ayrıca boşanma süreciniz varsa, mali durumunuzu belirlemenize de yardımcı olabilirler.

Emeklilik, bazı insanların kendi başlarına nasıl yapacaklarından emin olmadıkları finansal planlamanın başka bir yönüdür. Bir planlayıcı sizin için tüm zor matematiği yapabilir ve geleceğe hazır olmak için şimdi ne kadar tasarruf etmeniz gerektiğini size söyleyebilir.

Bir planlayıcı, iş kaybı veya bir eşin ölümü gibi mali durumunuzu etkileyen zor durumlarda da size rehberlik etmektedir.

Bir finans uzmanını işe almak; bu özel finansal ihtiyaçlardan hiçbirine sahip olmayanlar bile, herkes için yararlı olur. Eğer karşılayabiliyorsanız, bir finans planlamacısıyla konuşmak, mali durumunuzu belirlemenize ve kendiniz için bazı uzun vadeli hedefler belirlemenize yardımcı olur.

Buna Değer Mi?

Belki bir finansal planlayıcı tutmayı düşünüyorsunuz, ancak faydaların maliyete değip değmeyeceğinden emin değilsiniz.

Bir finansal planlamacının ne kadara mal olacağı, planlayıcının müşterileri nasıl ücretlendireceğine bağlıdır. Bazı planlayıcılar saatlik bazda ücret alırken, diğerleri kişiselleştirilmiş bir plan için toplu bir ücret almaktadır. Planlayıcınız varlıklarınızdan herhangi birini yönetiyorsa; hizmetleri için ödeme olarak o hesabın bakiyesinin küçük bir yüzdesini alabilir (genellikle yaklaşık% 1).

Ne kadar harcayacağınız muhtemelen ihtiyaçlarınızın ne olduğuna bağlı olacaktır. Yıl boyunca hizmet gerektiren karmaşık bir mali durumunuz varsa; planlayıcınızın hizmete alınması için yılda birkaç bin dolar ödeyebilirsiniz.

Para biriktirmek için para harcama fikrine karşı çıkabilirsiniz. Mali durumunuzu takip etmekte veya kendi başınıza finansal hedeflere bağlı kalmakta sorun yaşıyorsanız; bir finans planlamacısı birçok kez kendi masraflarını ödeyebilir.

Türkiye’de sayıları her geçen gün artmakta olan finansal planlayıcılar çoğalmaktadır. Kendinizi tanıtır, gelir ve giderlerinizi açıklayıp, sizi mali denetime sokarak birikim yapmanızı sağlarlar. Bu hizmetlerin bir ücreti elbette olur. Kimi planlayıcı seans başına minimum 250 tl alır iken; kimisi müşterilerini yıllık bazda takip ederek ara ara ücretlerini tahsil etmektedir.

 

Hakkında forexblogu

Kontrol et

Blockchain Teknolojisi Nedir

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain Teknolojisi Nedir? Kripto para işlemi yapmak istiyorsanız, blockchain teknolojisinin özelliklerini ve bilimsel olarak nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.