Ana Sayfa / Genel / Hisse Senedi Çeşitleri Nelerdir?

Hisse Senedi Çeşitleri Nelerdir?

Hisse Senedi Çeşitleri Nelerdir? Borsayı farklı hisse senedi türlerine bölmek, şirketleri gruplandırmayı ve karşılaştırmayı kolaylaştırır. Bu makale, farklı hisse senedi türlerini nasıl sınıflandırdığımızı ve bu belirli türlerin ne olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Türkiye’de geçtiğimiz yıl (2020) Borsa İstanbul’da 520 bin aktif yeni yatırımcı dahil olmuştur. Dolayısıyla hızla büyüyen bu sektörde ciddi paralar kazanabilirsiniz. Bu nedenle piyasaların ne şekilde nasıl işlediğini iyi analiz etmeniz gerekmektedir.

Makalemizde hisse senetleri hakkında genel bilgiler ile ne şekilde nasıl ilerleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Dolayısıyla kısa ve öz anlatım piyasaların işleyiz düzenini sizlere aktaracağız. Eğer ki yeni bir yatırımcıysanız, ciddi riskler içeren bu piyasaları iyi şekilde araştırmanızı tavsiye ederiz.

Hisse Senedi Çeşitleri Nelerdir?

Farklı senet sınıflandırmalarını ifade etmektedir. Hisse senetlerini sınıflandırmanın birçok yolu vardır. Bu nedenle “stok türleri” terimi çok genel olduğu için  size hisse senetlerini gruplara ayırmanın farklı yollarını gösterecektir. Bu, yatırım yaparken ne aradığınıza bağlı olarak hisse senetlerini çeşitli şekillerde nasıl karşılaştırabileceğinizi gösterecektir.

Hisse Senedi Çeşitleri Nelerdir
Hisse Senedi Çeşitleri Nelerdir?

Neden Bilgi Sahibi Olması Gerekiyor?

Çünkü seçim yapabileceğiniz çok farklı hisse senedi vardır. Ne demek istediğimiz konusunda bir fikir vermesi gerekirse; Borsa İstanbulda yaklaşık 1200 farklı hisse senedi içerirken; New York Borsası yaklaşık 2.800 hisse senedi içermektedir. Hisse senedi türlerini daha küçük alt gruplara bölerek, yatırımcılar farklı hisse senetlerini daha kolay karşılaştırabilir; ardından hangilerinin satın alınacağı ve hangilerinin kaçınılacağı konusunda bilinçli kararlar verebilir.

Farklı Hisse Senedi Grupları Nelerdir?

Hisse senetlerini birbirleriyle karşılaştırmanın daha kolay bir yolunu sağlamak için farklı hisse senedi türlerini farklı gruba ayırıyoruz. İşte bunların kısa bir özeti.

Yatırım Stratejisi Grubu

Hisse senetlerini gruplamanın ilk yolu, farklı hisse senetlerinin farklı yatırım stratejilerine nasıl uyduğunu düşünmektir. Uzun vadede mümkün olan en büyük kazançları arıyorsanız (potansiyel olarak daha yüksek risk seviyelerine rağmen), büyüme stokları sizin için olabilmektedir. Her üç ayda bir garantili getiri sağlayan hisse senetleri arıyorsanız, temettü hisse senetlerine göz atın. ”hisselerin değerinin yükselip düşmediğine bakılmaksızın.” Pazarlık peşinde koşmak istiyorsanız, değerli hisse senetleri için iyi bir adaysınız.

Büyüklük Grubu

Hisse senetleri, büyüklüklerine göre, piyasa değeri ile ölçülen üç gruba ayrılabilmektedir. 2 milyar $ veya daha az bir piyasa değeri, küçük bir hisse senedini, 2 milyar $ ila 10 milyar $ arasındaki bir piyasa değeri, orta boy bir hisse senedini ifade eder ve 10 milyar $ ‘dan daha yüksek bir piyasa değeri, büyük sermaye hisse senetlerinde bulunur. Daha küçük hisse senetleri hızlı büyüme için daha fazla potansiyel sunma eğilimindeyken, aynı zamanda daha fazla oynaklık sunarken, daha büyük hisse senetleri daha fazla istikrar sunarken daha az büyüme alanı sunar.

Piyasa Koşulları Grubu

Bu gruptaki hisse senetleri, piyasaların geniş hareketi ile ilgili belirli şekillerde davranma eğilimindedir. Hisse senedi almayı planlamıyorsanız, 30 yıl boyunca unutun, borsanın durumu ve bir bütün olarak ekonomi; satın aldığınız hisse senedi türünü etkileyebilmektedir. Havayolları, perakendeciler ve araba markaları gibi döngüsel hisse senetleri; ekonomi ve borsa iyi performans gösterdiğinde en iyi performansı gösterme eğilimindedir. Kamu hizmetleri gibi savunma hisseleri, ekonomi ve borsa mücadele ettiğinde en iyi performansı gösterme eğilimindedir. İnsanlar, dolayısıyla her zaman evlerinde, iyi veya kötü zamanlarda suya ve elektriğe ihtiyaç duyacaklardır.

Sektör Grubu

Daha fazla ayrıntıya inmek istiyorsanız, hisse senedi türünüzü ekonominin farklı sektörlerine göre seçebilirsiniz. Hızla büyüyen bir teknoloji stoğuna yapılan yatırım, yeniliğe ve uzun vadeli potansiyele yönlendirilecektir. Bir perakende stokuna yapılan yatırım, tüketici talebi için iyimserliğe dayanacaktır. Bir sağlık hizmeti stoğuna yapılan yatırım; belirli bir sağlık hizmeti şirketinin gelecekte büyüme ve genişleme potansiyeline olan inancınıza dayanacaktır. Bazı yatırımcılar belirli sektörlere çekilir ve diğerlerinden uzak durmayı tercih eder.

Bunlar, yatırım stratejinizi oluştururken hisse senetlerini gruplayabileceğiniz yolların sadece temel özetleridir. Stok Türleri kursumuz boyunca tüm bu alanlara çok daha ayrıntılı olarak değineceğiz.

Hisse Senedi

İşte Bazı Örnekler

Size bu grupların her birindeki hisse senetlerinin neye benzediğine dair somut bir fikir vermek için; aşağıda farklı gruplardaki hisse senetlerine bazı örnekler verilmiştir.

Yatırım Stratejisi Stok Örnekleri

Yukarıda da söylediğimiz gibi, yatırım stratejisini değerlendirirken üç ana hisse senedi türü büyüme hisse senetleri; temettü hisse senetleri ve değer hisseleridir. Çılgınca popüler ürün ve hizmetler, mükemmel kazanç artışı ve 2 trilyon doları aşan bir pazar payına yol açan muazzam fiyat kazanımları ile desteklenen Apple (AAPL), mükemmel büyüme stoğudur. 3M (MMM), yıllık geliri yaklaşık 33 milyar ABD doları olan ve% 3,6’lık temettü getirisi olan çok uluslu bir holdingdir ve bu da onu temettü hissesi arayan yatırımcılar için iyi bilinen bir seçim haline getirmektedir.

Boyut Stok Örnekleri

Boyuta bakarken, küçük, orta ve büyük hisse senetleri arasından seçim yapabilirsiniz. İngiliz ev mobilyası perakendecisi Dunelm (DNLM), tüketicilerin çevrimiçi alışverişe yönelmesi sayesinde son birkaç ayda gelişen ve yaklaşık 3 milyar £ ‘a kadar pazar payını çalıştıran orta düzey bir hisse senedi. Tesla (TSLA), elektrikli otomobil devinin hisselerinin altı aydan kısa bir süre içinde yaklaşık yedi kat artması ve Eylül 2020’nin başlarında 400 milyar dolara yaklaşan bir piyasa değerine ulaşmasıyla 2020’de zirvede yer aldı.

Piyasa Koşulları Stok Örnekleri

Piyasalar iyi performans gösterdiğinde, döngüsel hisse senetleri harika yatırımlardır. Bu nedenle yatırımcılar işler sarsıldığında savunma hisselerine geçme eğilimindedir. Amerikan Havayolları Grubu (AAL), daha geniş ekonomik koşullara karşı oldukça hassas olan döngüsel bir hisse senedi olarak, küresel koronavirüs pandemisinin bu yılın başlarında ortaya çıkmasıyla darbe aldı; COVID-19 azalmaya başladığında hava yolculuğu geri dönerse hisse senetleri toparlanabilmektedir. Altın ve diğer değerli metal madenciliğinde uzmanlaşmış bir şirket olarak; Barrick Gold (GOLD), piyasadaki belirsizlik dönemlerinde altın talepte arttığı için mükemmel bir savunma hissesidir.

Sektör Stok Örnekleri

Bir sektörün her bir örneği çok çeşitli şirketleri kapsayabilmektedir; Dolayısıyla ideal olarak, kazanç artışı ve fiyat gücü gibi faktörlere dayalı olarak her sektördeki en güçlü hisse senetlerinden bazılarını bulmak isteyeceksiniz. İnternet hizmetleri titan (ve Google’ın ana şirketi) Alphabet (GOOGL) gibi bir hisse senedi olan teknoloji dünyasında. Perakende için bu, Lowe’s (LOW) ev geliştirme zinciri gibi bir hisse senedi ve sağlık hizmetleri için de biyofarmasötik devi Amgen (AMGN) gibi dikkate alınması gereken şirketler var.

 

Hakkında forexblogu

Kontrol et

Blockchain Teknolojisi Nedir

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain Teknolojisi Nedir? Kripto para işlemi yapmak istiyorsanız, blockchain teknolojisinin özelliklerini ve bilimsel olarak nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.