Ana Sayfa / Makaleler / Hisse Senedi Nasıl Çalışır?

Hisse Senedi Nasıl Çalışır?

Hisse Senedi Nasıl Çalışır? Yatırım yapmak için birçok farklı strateji vardır. Ancak borsanın temel işlevi, New York Borsası (NYSE), Nasdaq veya diğer borsalarda önceden var olan hisseleri satın alan ve satan yatırımcılara bağlıdır.

Forex sistemi ile bir çok uluslar arası borsada işlem yapabilirsiniz. Borsanın nasıl çalıştığına ve bunu bir yatırımcı olarak kendi yararınıza nasıl çalıştırabileceğinize daha yakından bakalım.

Hisse Senedi Nasıl Çalışır?

Hisse senetlerinin nasıl çalıştığını anlamak oldukça basittir. Şirketler, şirketlerinin hisselerini yatırımcılara satarlar ve daha sonra bu hisseleri diğer yatırımcılara satarlar. Bir şirkette hisse sahibi olmak, yatırımcıları şirketin sahiplerinin bir parçası haline getirir. Yatırımcılar hisse senetlerini aldıklarından daha yüksek fiyattan satarlarsa değerin yükseleceği, ödediklerinden daha ucuza satarlarsa değerin düşeceği söylenilmiştir.

Hisse Senedi Nasıl Çalışır

İlk Halka Arzlar

Bir şirket genişleme için para toplamak istediğinde, adi hisse senedinin ilk halka arzını yaparak halka açılmıştır. Bunun anlamı, yatırımcılara şirket hisselerinin hisselerini (şirketteki mülkiyeti) teklif ediyor olmalarıdır.

Facebook, Twitter ve diğer teknoloji şirketlerinin yüksek profilli halka arzlarını takip ettiyseniz, bu tanıdık bir süreçtir. Tipik olarak, satılan şirketin miktarı toplam sahipliğinin yalnızca bir kısmıdır, bu nedenle hisse senedi için belirlenen fiyat (halka açıldığında açık ihale ile belirlendiği üzere) tüm şirketin değerini uzatarak belirler.

Bir sigortacı (bir Wall Street bankası) ile çalışarak, firma uygun bir değerleme tahmin etmeye çalışır (çünkü aslında yöneticilerin ve özel yatırımcıların cebine giren şey budur), ancak değerlemeleri genellikle bir yönde veya diğerinde uygun değildir. bazen epeyce. Örneğin, TWTR’yi açtığı gün teklif fiyatını hızla iki katına çıkardı.

Borsa Nasıl Çalışır?

Borsanın işlemesi için alıcılar ve satıcılar olmalıdır. Bu alıcılar ve satıcılar, bir yatırımcı tarafından sunulan ve bir başkası tarafından satın alınan, önceden ihraç edilmiş mevcut hisse senetlerini alıp satarlar. Daha önce mevcut hisseler olmaları gerçeği, borsadaki çoğu alım satım işleminin, işlem gören şirket üzerinde doğrudan bir etkisi olmadığı anlamına gelir. Alıcı, mevcut fiyattan satın almak için bir piyasa emri verebilir veya hisse senedi belirli bir fiyata ulaşırsa satın almak için bir limit emri verebilir (ticaret stratejisine bağlı olarak daha düşük veya daha yüksek olabilir). Bu emir, hisseleri satışa çıkaran bir satıcıyla eşleştirilir.

Wall Street resmi bir açılış çanını boyamayı seviyor ve ardından alıcılar ve satıcılarla dolu devasa bir odada çılgınca ticaret yapmak hemen hemen tarihi bir kurgu. Bugün borsa ticareti elektronik olarak yapılıyor ve borsalar ve kurumsal yatırımcılar tarafından kullanılan devasa süper bilgisayarları soğutan hayranlar dışında hakim ses sessizlik. Profesyonel yatırımcı için iyi bir haber çünkü şansa ve rastlantısallığa çok daha az kalmış; daha verimli ve öngörülebilir bir pazar anlamına gelmektedir.

Borsada Ticaretin Tarihçesi

Borsanın nasıl işlediğine girmeden önce, ilk etapta borsanın nasıl ve neden oluştuğunu konuşalım.

Venedik Tüccarları, 13. yüzyılın başlarında devlet tahvillerinin ticareti ile kredilendirilmiştir. İlk gerçek hisse senedi alım satım piyasaları 1500’lere kadar gerçekleşmemiştir.

Genelde olduğu gibi hisse senedi piyasasının oluşumunda zorunluluk buluşun anasıydı. Halka açık ilk şirket olma özelliğini taşıyan Doğu Hindistan Şirketi; yatırımcıların birden fazla gemiye yatırım yapmasına izin verdi. Bir gemiyi finanse etmek ve korsanlar, hastalıklar ve fırtınalar nedeniyle toplam zararı riske atmak yerine; yatırımcıların birden fazla gemiden hisse satın almalarına izin verdiler, böylece biri kaybedilirse, hepsi kaybedilecekti. Başarıları İngiltere, Fransa, Belçika ve Hollanda’daki diğer işletmelere de benzer sözleşmelerin verilmesine yol açabilir. Kahve dükkanları, hisse senetlerinin kağıtlara elle yazıldığı ve işlem gördüğü ticaret katıydı.

Antwerp, Belçika’nın ticaret merkeziydi ve genellikle dünyanın ilk borsa sistemine sahip oldukları kabul ediliyor. Sonunda, ilk ABD borsası 1791’de Philadelphia’da açılmıştır.

Farklı Hisse Senedi Türleri Nelerdir?

Temel olarak, iki tür stok çıkışı vardır. Adi hisse senetleri ve İmtiyazlı hisse senetleri vardır. Farklı hisse senedi nasıl çalışır?

Adi Hisse Senetleri
Hisse senedi alım satımı söz konusu olduğunda adi hisse senetleri en yaygın olanıdır. Bir hissenin mülkiyeti; şirketin karı üzerindeki bir iddiayı temsil eder ve mal sahibine, şirketin yönetimi yönünde yardım için oy hakkı sunar. Sermaye büyümesi yoluyla kazanç sağlamak için hisse senedi oluşturulmuştur.

Tercih Edilen Hisse Senetleri
İmtiyazlı hisse senedi; bir şirket tahvili gibi işlev görür ve genellikle herhangi bir oy hakkı sunmamaktadır. Bununla birlikte, tercih edilen hisse senedi tipik olarak, temettü tutarının değişken olabileceği; geri çekilebileceği veya teklif edilmeyebileceği adi hisse senetlerinin aksine sabit temettüler sunar. İmtiyazlı hisse senedi sahiplerine sunulan bir diğer koruma ise şirketin tasfiyesi durumunda adi hissedarlar nezdinde ödenmesidir.

Özel Stok Sınıfları
Tercihli ve Adi hisse senedi, iki ana stok stilidir. Bununla birlikte, şirketlerin yatırımcılarının ihtiyaçlarına göre farklı hisse senedi sınıflarını özelleştirmeleri de mümkündür. Hisse sınıfları oluşturmanın nedenlerinden biri; şirketin oy verme gücünü belirli bir sahipler grubu içinde yoğunlaştırmaya devam edebilmesidir. Bu farklı sınıflar, genellikle ticaret sembollerinde sembolün sonuna A veya B harfini ekleyerek gösterilmektedir.

Varant Stokları
Bazı hisse senetleri satılmaktadır. Şirket hisselerinin% 10’undan fazlasına sahip olan şirket içi veya ilk yatırımcılara bir emir konulmaktadır. Teminat tipik olarak hisselerin 3 ila 5 yıl satılamayacağını belirtir. Diğer türden varantlar; içerideki kişilerin belirli bir süre sonra daha fazla hisse satın almalarına izin verir.

Özetlemek gerekirse, çoğu hisse senedi ortak olarak çıkarılmaktadır. Adi hisse senedi değişken temettü alabilir ve oy haklarına sahip olabilmesi mümkündür. İmtiyazlı hisse senedi tipik olarak satın almak için daha maliyetlidir. Ortak hisse sahibinden daha yüksek alacaklı haklarıyla kalıcı olarak sabitlenmiş bir temettüye sahiptir. Her ikisi de şirketin başarısız olma riskiyle karşı karşıyadır.

Hisse Senedi Fiyatını Ne Belirliyor?

İlk halka arz tamamlandığında, hisse senedi fiyatı şirketin başarısından bağımsız olarak hareket edebilir; Güncel bir örnek; kârlılıktan yıllar sonra olabilecek bir şirket olan Tesla’nın çok yüksek hisse senedi fiyatıdır. Hisse senedi nasıl çalışır.

Öyleyse, hisse senedi fiyatlarının yükselip düşmesine neden olan nedir? Basit cevap, arz ve taleptir. Fiyat değişiklikleri arz ve talebi yansıtır, bu nedenle, şirketin son dönemdeki başarısı, güçlü bir endüstri sektörü veya sadece basit bir heves ve popülerlik nedeniyle bir hisse senedi arzu edilirse, fiyatı artar. Yatırımcılar, şirketin bocalamasından, zayıf bir endüstri sektöründen veya fiyatın çok yüksek olmasından dolayı hisse almak istemezse, bu talep eksikliği fiyatın düşmesine neden olacaktır. Bir noktada fiyat; yatırımcıların tekrar satın almaya istekli olacakları kadar düşük hareket edecek ve döngü yeniden başlayacaktır. Warren Buffett gibi değer yatırımcıları, hala güçlü kazançları ve sağlam bir geleceği olan unutulmuş sektörlerde popüler olmayan hisse senetleri bulma, bunları satın alma (veya Buffett’ın sık sık yaptığı gibi tüm şirketi satın alma) ve fiyatın yükselmesini beklemede uzmanlaşmıştır.

Borsada İşlem Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Yatırım Kazançları
Hisse senedi alıp satmanın en belirgin faydası yatırım kazançlarıdır. Finansal geleceklerini güvence altına almak için başlangıçta borsaya yatırım yapmak için en çok çeken şey varlıkların (hisse senetlerinin) değerinin değerlendirilmesi yoluyla serveti büyütme potansiyelidir.

Hisse Senedi

Temettü Kazanmak
Bazı hisse senetleri ayrıca temettü kazanma fırsatı da sunar. Temettüler, kısa vadeli yatırım geliri elde etmenin harika bir yolu olabilir ve kim başka bir gelir akışı istemez ki?

Çeşitlendirme
Borsaya yatırım yapmanın pek çok kişi tarafından gözden kaçırılan bir diğer önemli faydası olan çeşitlendirmedir. Uygun şekilde çeşitlendirilmiş bir yatırım portföyü, pazarın bir sektöründeki kayıpların diğerindeki kazançlarla dengelenmesine olanak tanır. Portföyün genel olarak kârlı olma potansiyeline sahip olduğu anlamına gelir.

Mülkiyet
Hisse senedi satın almak, yatırımcılara şirkette sahiplik verir. Hissedarlar, şirket hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmeleri ve kurumsal yönetim kurulu üyeleri ve diğer iş kararları üzerinde oy kullanabilmeleri için yıllık raporlar alırlar. Bir aktivist hissedar mevcut yönetime karşı bir hamle yaparsa, diğerleri gerginlik yaratabilmektedir.

Borsa Ticareti Stratejileri

Patentli arz ve talep ticareti stratejimiz; arz ve talep bölgelerini tanımlayarak piyasa hareketlerini yüksek derecede doğrulukla tahmin etmemize olanak tanır. Fiyat bu bölgelerden birine girdiğinde genellikle yön değiştirir, genellikle dramatik bir şekilde. Katalizörü, bir kazanç sürprizi veya pazar sektörünü etkileyen bir doğal afet olabilmektedir. Ancak fiyat hareketinin kendisi, mümkün olan en kötü zamanda satmaya ve satın almaya şartlanmış acemi yatırımcıların sürü davranışından kaynaklanmaktadır.

Stratejimiz ile borsada başarılı bir şekilde yatırım yapmak için fiyat her zaman önemli faktördür. Diyelim ki, yirmili yılların ortasında bir hisse senedi işlem görüyor ve bir yatırımcı onun 20 dolara düşmesini istiyor çünkü analizlerine dayanarak bu seviyede çok sayıda doldurulmamış satın alma emri olduğunu biliyor. 20 doların altına düşmesini bekledikten sonra o seviyeye dönüp satın alabilirler. (Bu, birkaç giriş stratejisinden birinin varsayımsal bir örneğidir.) Yükselmeye devam ederse, önemli karlar elde etme yolunda olabilirler. Ve borsa gerçekten böyle işliyor.

Hakkında forexblogu

Kontrol et

Zarar Sonrası Ne Yapabilirsiniz?

Zarar Sonrası Ne Yapabilirsiniz?

Zarar Sonrası Ne Yapabilirsiniz? Web Sitemizde Forex Aracı Kurum İncelemeleri yapmaktayız. Elimizden geldiği kadar forex …

1 Yorum

  1. Hisse senedi türleri ve borsa ticareti stratejileri ile ilgili bilgilendirmeyi çok yararlı buldum. Ayrıca borsada işlem yapmanın faydaları da, borsaya yeni başlayan ve başlayacak olanlar için teşvik edici bir yazı. Teşekkür eder, bol kazançlı yatırımlar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.