Ana Sayfa / Genel / Perakende Satış Nedir?

Perakende Satış Nedir?

Perakende satış nedir? herhangi bir ülkenin genel ekonomik faaliyeti için son derece önemli bir göstergedir. Perakende satışlarla ilgili rapor, tüketicilere fiziksel nihai ürün satışı sektöründe faaliyet gösteren firmalardan örnek alınarak perakende ticarette satılan malların dolar değerini yansıtıyor.

Türkiye’de perakende satış sistemi bağımsız olarak sürdürüldüğü düşünülse de, bir takım denetlemelere tabi tutulmaktadır.

Perakende Satış Nedir?

Türkiye Cumhuriyetinde perakende satış raporları aylık, 3 aylık ve yıllık olarak TÜİK tarafından yayınlanmaktadır. Global piyasalarda işlem yapıyorsanız A.B.D raporlarını takip etmeniz oldukça önemlidir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bu rapor, Ticaret Bakanlığı’nın bir parçası olan Nüfus Sayımı Bürosu tarafından yayınlanmaktadır. Bu raporu derlemek için, Nüfus Sayımı Bürosu; Wal-Mart gibi büyük perakendecilerden bağımsız küçük aile şirketlerine kadar her büyüklükte yaklaşık 5.000 şirketi araştırıyor. Perakende satış raporu, hem sabit satış noktası işletmelerini hem de posta katalogları ve satış makineleri gibi mağaza dışı perakendecileri kapsar.

Rapor genellikle her ayın 13’ünde veya yaklaşık olarak TSİ 16:30’da yayınlanmaktadır.

Yayınlanan veriler, bir önceki aydaki satışları kapsamaktadır; bunun yalnızca belirli bir ülkedeki perakende ticaret performansını değil, aynı zamanda bir bütün olarak fiyat düzeyi faaliyetini de ölçen, zamanlı bir gösterge olduğu anlamına gelir. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde tüketici harcamaları, ülkelerin toplam GSYİH rakamının neredeyse üçte ikisine katkıda bulunuyor.

Perakende Satış Nedir

Rapor genellikle iki bileşen içerir: bir toplam satış rakamı (ve önceki aya göre ilgili değişim yüzdesi) ve aynı zamanda temel perakende satışlar olarak da bilinen “otomobil satışları” rakamı. İkincisi, büyük bilet fiyatlarını ve otomobil satışlarının geçmiş dönemselliğini ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Analistlerin daha temel talep modelini ortaya çıkarmak için kaldırabilecekleri diğer değişken unsurlar; gıda fiyatları ve enerji fiyatlarıdır.

Yatırımcılar Perakende Satış Göstergesini Nasıl Okur?

Perakende satış raporu tesadüfi bir gösterge olarak kabul ediliyor yani ekonominin mevcut durumunu yansıtıyor. Ayrıca, tüccarların merkez bankaları tarafından bir faiz oranını artırma veya azaltma olasılığını yeniden değerlendirmek için kullanabilecekleri bir enflasyon öncesi gösterge olarak kabul edilmektedir.

İş döngüsünün ortasında Euro bölgesindeki perakende satışların uzmanların medyan tahminini aşarak önemli ölçüde artması durumunda; bu Avrupa Merkez Bankası’nın kısa vadeli faiz oranlarını artırmasına neden olabilecek yükselen enflasyon için bir sinyal olarak değerlendirilebilir. Enflasyonist baskıyı hafifletmek için. Böyle bir senaryo, euro talebine destek sağlayabilmektedir. Ancak hisse senedi ve tahvil fiyatlarında düşüşleri tetikleyecektir.

Öte yandan, perakende satışların piyasa beklentilerinin oldukça altına düşmesi durumunda; bu enflasyonun baskılanması için bir sinyal olarak değerlendirilebilir. Hatta merkez bankasının borçlanma maliyetlerinde bir düşüşe neden olabilmektedir. Böyle bir senaryo, ulusal para birimini satış baskısı altına sokabilmektedir.

Bununla birlikte, durgun bir ekonomide perakende satışları artırmak başka bir şeydir. Bu, ekonominin canlanma sürecinde olduğunun bir işareti olarak algılanması mümkündür. Böyle bir bağlamda, artan perakende satışlar ulusal para biriminin cazibesini artıracaktır.

Perakende satış büyümesinin durgun olması durumunda; Tüketicilerin ekonomik büyümeyi desteklemek için yeterince yüksek seviyelerde harcama yapmadığı anlamına gelebilir ve bu da durgunluk olasılığını artırabilmektedir.

Perakende satışları incelerken önemli bir an, rapor edilen (gerçek) rakamın, uzmanların medyan tahmininden ne ölçüde daha iyi veya daha düşük performans gösterdiğidir. Yeni başlayan yatırımcılar, perakende satış rakamındaki öngörülenden daha büyük bir artış oranının genellikle belirli bir para birimine olan talebi desteklediğini; öngörülenden daha düşük bir artış oranının ise genellikle verilen para biriminin satışını tetiklediğini belirtmelidir.

Misal

Yukarıdaki grafik, 12 Aralık GMT saatiyle 13: 30’da Amerika Birleşik Devletleri dışında perakende satış raporunun yayınlanmasına EUR / USD’nin nasıl tepki verdiğini görselleştiriyor. Kasım ayında genel satışlar; Ekim ayına göre% 0.7 arttı ve% 0.6’lık kazanç ön tahminlerini geride bıraktı. Uzun alt gölgeli küçük yeşil mum, EUR / USD çaprazında yaklaşık 20 piplik bir hareketi işaret etmektedir. Bu da ABD dolarının iyimser sonuçtan sonra belirli bir destek aldığını gösteriyor.

Çekirdek Değer

Son olarak, Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) ayrıca bir çekirdek enflasyon ölçüsü veya çekirdek PCE fiyat endeksi sağlar. Bu endeks, petrol, gaz ve gıda fiyatları gibi değişken bileşenleri kapsamamaktadır. Çekirdek PCE fiyat endeksinin, çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi’nden (CPI) daha az değişken göründüğünü söyleyebiliriz; çünkü bu iki göstergenin hesaplanma yolları farklıdır. Örneğin, TÜFE’yi hesaplamak için kullanılan formül, benzin ve bilgisayar teknolojisindeki geniş fiyat dalgalanmalarını rapor ederken, PCE fiyat endeksini hesaplamak için kullanılan formülün bu tür fiyat dalgalanmalarını yumuşatması daha olasıdır.

Sonuç olarak, PCE fiyat endeksi, Federal Rezerv Bankası’nın; enflasyon oranını yönetmek için gösterge faiz oranını ayarlayabileceği güvenli bir temel olarak hizmet eder.

Hakkında forexblogu

Kontrol et

Blockchain Teknolojisi Nedir

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain Teknolojisi Nedir? Kripto para işlemi yapmak istiyorsanız, blockchain teknolojisinin özelliklerini ve bilimsel olarak nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.