Ana Sayfa / Genel / Petrole Yatırım Yapılır Mı?

Petrole Yatırım Yapılır Mı?

Petrol fiyatları, sadece yatırım fırsatları için değil, ekonomik toparlanmayı izlemek için bir ölçüt olarak bu yıl çoğu yatırımcının ilgisi oldu. Petrole Yatırım Yapılır Mı? Salgınla bir yıldan fazla bir süre geçti ve 2020’nin ikinci çeyreğinden bu yana odak, ekonomik toparlanma üzerineydi. Politikacılar, Merkez Bankaları ve neredeyse herkes virüsün ne zaman sona ereceğini tahmin etmeye çalıştı ve küresel ekonomi toparlanmaktadır. Yeni keşfedilen varyantlarda yüksek bir belirsizlik vardı, bu da sırada ne olduğunu tahmin etmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor. Aşı uygulaması tünelin sonundaki ışıktı, ancak yine de bununla ilgili daha fazlası var.

Gelecekte petrol fiyatlarının nereye gideceğini düşünüyorsunuz?

Yeni gelenlere kısa bir bakış, covid19 ekonomik faaliyeti aksattığı için petrol talebi önemli ölçüde düştü. Dolayısıyla petrol üreticilerinin riskleri fark etmesi ve pazar payı çatışmalarını bir kenara bırakması biraz zaman aldı. Petrol pompalamaya devam ettiler; Kısıtlama önlemlerinin talebi azaltmasıyla stoklar yükseldi. Tankerler ve depolar doluydu ve alıcıların petrol depolayacak bir yeri yoktu, burada daha ucuz bir alternatif olan petrollerini satın almanız için size prim ödüyorlardı. Böylece petrol fiyatları -37 dolara düştü. Evet, petrol almak için para alıyordun. Başkan Donald Trump, Rusya ile Suudi Arabistan arasındaki çatışmaya son veriyor. OPEC ve diğer büyük üreticiler, diğer adıyla OPEC +, düşen talebi karşılamak için petrol üretimini azaltmaya karar verdi. Örgütün stratejik bir planı vardı, başlangıçta kesintiler konusunda agresif davranıyorlar ve ekonomik aktivite toparlanırken gevşiyorlar. Eylemleri son derece iyi çalıştı, ancak özellikle virüsün ikinci dalgası devreye girerek ilk planlarını bozarak doğaçlama yapmak zorunda kaldılar.

Petrole Yatırım Yapılır Mı

Hikaye anlatımının ardından önümüzdeki dönemde petrol fiyatlarını etkileyecek konuları irdeleyerek ilerleyelim, en iyi bankaların tahminlerinin üzerinden geçip grafiği analiz edelim.,

Petrole Yatırım Yapılır Mı?

Şeyl keşiflerinin yardımıyla ABD, Rusya ve Suudi Arabistan’dan podyum pozisyonlarını çalmayı başardı ve 1949’dan beri ilk kez bir petrol ihracatçısı bile olsa dünyanın en büyük petrol üreticisi haline geldi. Geçmişte petrol fiyatları toparlanırken ABD’li kaya petrolü üreticileri 12 aydır işlerine geri dönüyorlar. Pastanın bir kısmı için mücadele ediyorlar, fiyatlar maliyetlerin altına düştüğü için geçen yılki kayıplardan kurtulmayı hedefliyorlar. Şu anda, ABD EIA’sına göre, üretim günde 11 milyon varil civarında durmaktadır. Bununla birlikte, mevsimselliklere hızlıca bakarsak, son 10 yılda ABD üretim faaliyetinin yıl sonuna doğru yükseldiğini görebiliriz. Aşağıdaki grafikler, 2015’ten bu yana ABD üretimini ve üretimin bu yılki patikaya kıyasla 2011’den bu yana ortalama olarak nasıl ilerlediğini gösteriyor.

Petrole Yatırım Yapma
Amerika Birleşik Devletleri petrol üretimi

Petrole Nasıl Yatırım Yapılır

Amerika Birleşik Devletleri üretimi, son 10 yıla göre bu yıl.

Biden’ın Yönetimi ve Nükleer Anlaşma

Dünyanın süper güçleri ile İran arasındaki nükleer anlaşma, enerji piyasası katılımcılarının ilgisini çekti. Mayıs 2018’de, önceki ABD Başkanı Donald Trump, Obama’nın anlaşmasından vazgeçti ve rejime yaptırımlar uyguladı. Hareket, iki ülke arasındaki gerginliği tarihi boyutlara taşıdı. Biden cumhurbaşkanlığına geldiğinde, İranlılarla müzakereye daha açık görünüyordu. Son görüşmeler her iki tarafça da son derece yapıcı olarak nitelendirildi. Aynı anlaşmayı geri getirme olasılığı düşüktür. Dolayısıyla taraflar görüşmelerde olduğu sürece; İran’dan ek arz ile petrol piyasalarına geri dönecek farklı bir plan üzerinde anlaşabilirler. Aşağıdaki tablo İran petrol üretiminin son 10 yılda nasıl etkilendiğini gösteriyor.

OPEC + Uzun vadeli anlaşmazlıklar

2020’nin başlarında, OPEC + bileşenleri; özellikle en büyük üretim payını oluşturan Rusya ve Suudi Arabistan arasında çatışmalar çıktı. Fiyat savaşı korkuları piyasayı ağırlaştırdı. Dolayısıyla kilitlenmeler nedeniyle azalan talep ile petrol fiyatları; WTI’nin negatif bölgede sona ermesiyle keskin bir düşüş yaşadı. Petrol üreticileri, petrol piyasası istikrara kavuşana kadar anlaşmazlıkları bir kenara bırakma ihtiyacının farkına vardıklarında; belirli bir kota üzerinde anlaştılar. Son zamanlarda, üretim konusunda farklı görüşlere tanık olduk. Bazı üyeler daha fazla petrol pompalamak istedi ve diğerleri kırılgan pazarı desteklemeye devam etmeyi tercih etti. Suudi Arabistan gönüllü olarak kesimi açıkladı. Dolayısıyla Rusya ve Kazakistan’ın mevsimsel faktörleri dikkate alarak üretimi biraz artırmasına izin verdi.

Covid19, hükümetleri istisnai harcama önlemleri uygulamaya zorlayarak açıklarını artırdı. Petrol üreticileri, örtbas etmek için satışlarından daha yüksek kazanç elde etmeye çalışıyorlar. Uzun vadede, COVID19’dan kurtarma dünyanın her yerinde dengesiz olduğu için üreticiler çatışacak. Bazı üreticiler diğerlerinden daha şanslı, bu da herkese uyacak belirli bir kotaya bağlı kalmayı zorlaştırıyor. OPEC + toplantıları ileriye dönük olarak daha zorlu hale gelecek ve uygun bir üretim planına uyulmaması, fiyatları yeniden etkileyecektir.

Petrol Piyasası
OPEC Üretim Modelleri 2016’dan bugüne.

Yeşil Enerji Çağı

COVID19 salgını, politika yapıcıları çevreyi korumak için daha fazla adım atmaya çağırdı. Karbon emisyonlarını azaltmak bir tanesidir. Dolayısıyla, Biden’ın yeşil enerjiyi desteklemesi ve geleneksel enerji kaynaklarıyla mücadele etmesi ile daha çok gündem haline geldi. İkincisi, temiz enerji kaynaklarını destekleyen devasa bir altyapı planı öneriyor. Elektrikli otomobillere olan son acele ile dünyanın enerji açısından nereye gittiğinin net bir örneği görülebilmektedir. Dünyanın en iyi otomobil üreticileri; çevre için daha iyi bir alternatif tasarlamaları için Tesla tarafından zorlandı. Birçok otomobil üreticisi elektrikli arabalara geçiyor; bunu elektrikli tekneler ve elektrikli uçaklar izleyecek ve uzun vadede petrol talep seviyelerini olumsuz etkileyecek. Üstelik yeşil enerji kaynaklarının arkasındaki teknoloji gün geçtikçe ilerliyor. Bu alternatifler, geleneksel yöntemlerden daha ucuz ve daha verimli hale geliyor. Dünya emisyonlarının neredeyse% 35’ini oluşturan Çin ve Amerika Birleşik Devletleri, birincil enerjinin fosil olmayan payının artması, yeşil enerji kaynakları için finansmanın teşvik edilmesi ve çok daha fazlasıyla ilerliyor.

COVID19 Sürekli Yayılma

Covid19 küresel ekonomik faaliyeti bozdu ve o zamandan beri yatırımcılar dünyanın ne zaman virüssüz olacağını tahmin etmeye çalışıyorlardı. Bu milyon dolarlık bir sorudur. Virüs dünyayı ilk istila ettiğinde, piyasa katılımcıları iyileşmenin altı ay veya biraz daha uzun bir süre sonra gerçekleşmesini bekliyorlardı. Bu nedenle dünya henüz iyileşmedi ve virüs farklı varyantlarla geri dönüyor . Aşılar keşfedildiğinde, onlar hakkında çok iyimserdik. Dolayısıyla gün geçtikçe tanık olduğumuz gibi, bazılarından kaçınıyor ve yaygınlaşmaları yavaş ve zengin ülkelerle sınırlı. En büyük petrol üreticileri, petrol talebi tahminlerini yükselttiler, ancak pandeminin başlangıcında beklediklerine yakın değiller. Öte yandan virüs, insanlar ve kuruluşlar için yeni alışkanlıklar yarattı. Bu nedenle ekonomik faaliyetin herhangi bir şekilde geri kazanılmasını veya en azından petrol talebinin pandemi öncesi seviyelere çekilmesini geciktirdi.

Sonuç Olarak Petrole Yatırım Yapılır Mı? Petrol yıllarda altın çağlarını yaşayacaktır. 5-6 sene sonra bu popülaritesi olmayabilmektedir.

Hakkında forexblogu

Kontrol et

Blockchain Teknolojisi Nedir

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain Teknolojisi Nedir? Kripto para işlemi yapmak istiyorsanız, blockchain teknolojisinin özelliklerini ve bilimsel olarak nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.